A klímaváltozás felfedi a Mount Everest titkait
Ahogy olvadnak a gleccserek, egyre több elveszett hegymászó maradványa kerül elő.
A világ legmagasabb hegyének, a Mount Everest (Csomolungma) megmászása embert próbáló feladat, az évek során mintegy ötezren mászták meg, közülük több mint négyszázan odavesztek, és mintegy 200 ember holtteste még mindig valahol a hó alatt hever.
Az utóbbi időkben ugyanakkor a jég olvadása miatt sorra kerülnek elő a holttestek – számol be az IFLScienece. Ang Csering Serpa, a Nepáli Hegymászó Szövetség korábbi elnöke szerint a jégtakaró gyors olvadásával egyre több, korábban rejtett maradvány bukkan a felszínre.
„Korábban hoztunk már le az utóbbi időkben meghalt hegymászók holttestét, de most elkezdtek előkerülni az eddig eltemetett, régebbi maradványok is” – nyilatkozta a szakértő.
A holttestek elszállításakor számos tényezővel, így a költségekkel, politikai szempontokkal, az időjárási viszonyokkal, a mászók, illetve hozzátartozóik kéréseivel is számolni kell (egyes mászók például leszögezték, hogy haláluk esetén ne szállítsák le maradványaikat a hegyről).
A Mount Everest jelenleg komoly változásokon megy át, egy 2015-ös tanulmány szerint a hegy a század végére gleccserjegének 70-99 százalékát vesztheti el. Egy tavalyi vizsgálat azt is felfedte, hogy az egyik helyi gleccser mélyén a hőmérséklet 2 Celsius-fokkal magasabb az éves átlag levegőhőmérsékletnél. Az olvadás miatt az első testek 2017-ben kezdtek előkerülni, azóta pedig egyre több bukkan elő.