Mérgező gáz is lehet az idegen élet jele
Egy friss tanulmány szerint a földön kívüli élet keresése során érdemes a szén-monoxidra is figyelni.
A színtelen, szagtalan szén-monoxid az ember és a legtöbb állat számára halálos, mivel akadályozza az oxigénfelvételt. Egyes szakértők szerint az anyag azonosítása egy exobolygó légkörében kifejezetten annak a jele, hogy az érintett égitesten nincs élet, hiszen a szén-monoxid magában tatja az élet forrását adó gázokat, szént és az oxigént.
Egy új kutatás szerint ugyanakkor a vártnál sokkal ígéretesebb lehet a szén-monoxid jelenléte – írja a Space.com. A szakértők számítógépes modellek segítségével mérték fel, hogy milyen volt a Föld légköre 3 milliárd évvel ezelőtt. Ebben a korszakban alacsony volt az atmoszféra oxigén-szintje, és a felszínen még csak mikroorganizmusok éltek.
A friss adatok alapján ekkoriban nagy mennyiségű szén-monoxid halmozódott fel a légkörben. Timothy Lyons, a Riverside-i Kaliforniai Egyetem (UCR) munkatársa és a csapat tagja szerint ez azt jelenti, hogy a Naphoz hasonló csillagok körül keringő, alacsony oxigéntartalmú exobolygókon lehet valamiféle primitív élet, ha atmoszférájukban magas a szén-monoxid-szint.
A kutatók azt is felmérték, hogy az alacsony oxigéntartalmú, vörös törpék körül keringő égitestek légkörében valószínűleg sok szén-monoxid található. „Tekintettel ezen bolygók különböző asztrofizikai kontextusaira, nem lenne meglepő, ha mikrobiális bioszférákat találnánk rajtuk, amelyek támogatják a nagy mennyiségű szén-monoxidot” – mondta Edward Schwieterman, a UCR szakértője és a csapat vezetője. A kutató hozzátette, ezek a helyek természetesen nem lennének élhetők az emberek és a földi állatok számára.
Az utóbbi időkben a szakértők egyre több olyan anyagot fedeznek fel, amelyek a potenciális élet jelei lehetnek, a tervek szerint 2021-ben induló James Webb űrtávcső pedig képes lesz kimutatni ezeket a vegyületeket az exobolygók légkörében.