Hogyan hat az agyműködésre az LSD?

Egy kutatás eredményei egy régebbi elképzelést erősítettek meg, de talán új lehetőséget adhatnak a depresszió kezelésére is.

A Zürichi Egyetem kutatói 2019 februárjában publikálták a tanulmányukat, melyben az LSD agyműködésre gyakorolt hatásait vizsgálták.
Az LSD (lizerginsav-dietil-amin) egy szintetikus hallucinogén szer, hatására például az érzékelés és a gondolkodás nehezen kifejezhető módon alakul át. Ezeket a szer szubjektív hatásainak nevezzük, melyeket feltehetőleg a talamusz működésének befolyásolásával vált ki. Szinte az összes érzékszervből származó információ a talamuszon keresztül jut el az agykéregbe, és egy elmélet szerint az LSD megakadályozza az információ normális szűrését, ami így „elárasztja” az agykérget.

A kutatók a kísérletükben résztvevő személyek egy részének LSD-t, míg a többieknek placebót adtak, majd bizonyos időközönként mágneses rezonancia képalkotással vizsgálták az agyműködésüket. A felvételek elemzése alapján az agykéreg különböző részei és a talamusz közötti kapcsolat gyengült az LSD hatására, ami arra utal, hogy a talamusz valóban kevésbé képes ellátni szűrő funkcióját.
A közelmúltban derült ki, hogy a depressziós betegeknél a talamusz és az agykéreg bizonyos részei közötti kapcsolat éppen erősödik, szóval logikusnak tűnik az a felvetés, hogy az LSD segíthet helyreállítani ezt a működési zavart. Hogy ez valóban a depresszió enyhüléséhez vezet-e, azt további vizsgálatok segíthetnek eldönteni.
Írta: Reichardt Richárd – agykutatasegyszeruen.wordpress.com