Kivételes leleteket találtak a 66 millió éves becsapódás korából
A vízi és szárazföldi élőlények maradványaiból álló leletegyüttest az ütközést követő hullámok alakíthatták ki.
Robert DePalma, a Kansasi Egyetem PhD-hallgatója kollégáival kivételes fosszíliákra bukkant az észak-dakotai Tanisnál – írja az IFLScience. A szárazföldi és vízi növényekből, illetve állatokból álló leletegyüttes akkor jöhetett létre, amikor egy hatalmas aszteroida csapódott a Földbe 66 millió évvel ezelőtt. A szakértők többsége ma úgy gondolja, hogy ez a becsapódás hozta el a dinoszauruszok bukását.
Az összekeveredett szárazföldi és vízi élőlények kövületei arról árulkodnak, hogy az ütközést követően óriási hullámok alakultak ki. A kutatók úgy gondolják, hogy ezek a nemcsak a tengeren jelentek meg, hanem a becsapódás által keltett szeizmikus hullámok következtében a beljebb található tavakon és folyókon is.
A maradványokat apró üvegszemcsékkel együtt találták meg, az anyagot gyakran kötik aszteroidákhoz. A leleteket ráadásul irídiumréteg fedi, a fém 66 millió évvel ezelőtti globális szintű lerakódása hívta fel először a szakértők figyelmét a lehetséges becsapódásra.
A fosszíliák elemzése után DePalmáék arra jutottak, hogy az aszteroida érkezése után az egész földrészt belepte a kilökődött kőzetanyag, ezután pedig a legalább 10 méteres hullámok következtek. Végezetül az aszteroida által okozott kő- és hamueső jött.
A törmelék lerakódása olyan gyors volt, hogy a maradványok kitűnő állapotban konzerválódtak. David Burnham, a leleteket bemutató tanulmány társszerzője szerint még egy kettészakadt halat is találtak. Tanisnál dinoszauruszok maradványait is feltárták, ezek korát és halálának okát viszont még nem állapították meg.
Szakmai körökben megoszlanak a vélemények arról, hogy mekkora hatással lehetett a 66 millió éves becsapódás, a friss felfedezés azonban azt sugallja, hogy az aszteroida valóban pusztító erejű volt.