Az apai agy
Az apák gyermeknevelésben betöltött szerepe egyre hangsúlyosabb a nyugati társadalmakban.
Az agykutatás eredményei szerint a férfiak idegrendszerében is tükröződnek az apasággal járó változások és az apai gondviselés az utódok agyára is hatással lehet.
Ugyan az emlősök körében közel sem általános – mindössze a fajok 3-5 százalékánál jelenik meg – az embernél jellemző apai szerepvállalása az utódgondozásban. Úgy tűnik továbbá, hogy nyugaton egyre nő az apaság jelentősége: például egy 2018-as tanulmány szerint az Egyesült Államokban 1968 óta megháromszorozódott a gyermekek gondozásával töltött idő és a férfiak ugyanakkora arányban tartják központi kérdésnek az apaságot, mint a nők az anyaságot.
A szülői gondoskodás neurobiológiai alapjait elsősorban rágcsálókon vizsgálták. Az anyai viselkedésben kulcsfontosságú a hipotalamusz egyik sejtcsoportja, ami például a kellemes érzés és a társas kapcsolatok kialakításáért felelős agyterületekkel is kapcsolatban van. Az utódok gondozása a hímek esetén is befolyásolja a működését ennek a hipotalamikus egységnek, tehát feltehetőleg a két szülő idegrendszerében hasonló mechanizmus révén alakul ki az utódhoz való kötődés.
További eredmények utalnak arra, hogy a hím rágcsálókban bekövetkező élettani változások arányosak lehetnek az utód és az anya társaságában töltött idővel. Arra is vannak adatok, hogy az apai gondoskodás hiánya az agy strukturális elváltozásaival, illetve fokozott agresszióval és szorongással járhat együtt az utódnál. Ezeket a megállapításokat részben embereken végzett vizsgálatok is támogatják.
Annyi tehát biztos, hogy a szülő-gyermek kapcsolat az apák idegrendszerére is jelentős hatást gyakorol, ráadásul a változások arányosak lehetnek az utóddal, illetve az anyával töltött idővel és az apai gondoskodás meghatározó lehet a gyermek fejlődésében. Mindezek ellenére a legtöbb nyugati ország törvényeiben egyelőre kevésbé hangsúlyos az apák jelentősége a gyermeknevelésben, de talán idővel ezen is változtathatnak az apasággal kapcsolatos tudományos eredmények.
Írta: Reichardt Richárd