Mennyi mindent tud egy okos otthon?
Az okos otthonok berendezéseit fejlesztő vállalatok nagy része a klasszikus biztonságtechnika területéről érkezett.
Betörésvédelem, tűzjelzők, szivárgásjelzők mellé a különböző berendezéseink működéséről kaphatunk információkat (pl. kikapcsoltuk-e a sütőt, mielőtt eljöttünk otthonról), irányíthatjuk is ezeket, de ránézhetünk a lakásban vagy azon kívül elhelyezett webkamerák képeire is.
Ha egy okos otthonban beriaszt a tűzjelző, akkor nemcsak automatikus jelzést küld a tűzoltóságnak, hanem felébreszti a lakót, kinyitja az ajtók zárját, kivilágítja a biztonságos útvonalat a lakásban, amerre kimenekülhetünk. Az okos otthon ajtaja felismeri a hazaérkezőt, kinyitja az ajtót neki pl. a mobilja jelét érzékelve, az ajtón kopogtató képét azonnal elküldi a megadott telefonra (általában a tulajdonos, maghatározott családtagok), így eldönthetjük, egyáltalán szóba állunk-e a nem várt érkezővel.
Számos olyan tevékenység automatizálható, amelyre nem mindig figyelünk, például elzárja a vízcsapot, ha a kád bizonyos szintig megtelt, lekapcsolja a tűzhelyet, ha nincs a közelben az ember, így megelőzhetőek a beázások, lakástüzek is.
Egészségügyi monitorozó berendezésekkel is felszerelhető egy okos otthon, amely például figyeli a lakó tevékenységét s észleli, ha az pl. elesik. Nem ritkaság ma már a különböző orvosi szenzorok otthoni használata sem, és ne csak a 24 órás, viselhető vérnyomásmérőre gondoljunk. Az ezekkel könnyen elvégezhető mérések adatait közvetlenül a kezelőorvoshoz tudja a rendszer továbbítani, így a lakó folyamatos egészségügyi megfigyelés alatt állhat anélkül, hogy ehhez állandóan orvoshoz, kórházba kellene járkálnia.
Matracba épített szenzorok tudják mérni, hogy jól alszunk-e, s megpróbálják a környezet tulajdonságaiból leszűrni, miért ébredünk fel éjjel (pl. túl meleg vagy hideg a szoba), a horkolást észlelve megemelheti a párnánkat, vagy csendesen ránk szólhat, hogy ne horkoljunk.
Számos kutatást végeztek a viselhető egészségügyi szenzorok hatékonyságáról, s ezekből kiderült, hogy mely betegségek esetében előzik meg, vagy csökkentik a kórházi tartózkodást. Egy okos fogkefe adatokat gyűjt a fogmosási szokásainkról, azokat a fogorvosunknak továbbítja, vagy egyszerűen csak jelzi, hogy még nem volt elég alapos a dörzsölés. Az okos otthon télen olyan szín- és fényviszonyokat teremthet nekünk, amelyek csökkentik a téli depressziós tüneteket.