Hatalmas bolygó befolyásolja két csillag mozgását
A feltételezett 13 jupitertömegű exobolygó egy kettős csillagrendszerben, egy vörös és egy fehér törpe közelében kering.
A KIC 10544976 egy kettőscsillag, a rendszer egyik objektuma egy fehér törpe, az ilyen égitestekre gyakran hivatkoznak halott csillagként. A másik egy 0,39 naptömegű vörös törpe, amelynek élete nagy része még hátra van. A két égitest 8,5 óra alatt kerüli meg egymást, bizonyos időközönként azonban eltérnek ettől a periódustól. A vörös törpe mágneses tere igen aktív, és egy felmérhető ciklust követ.
Az éveken át tartó megfigyelés végén a szakértők két elmélettel álltak elő, hogy magyarázatot találjanak az égitestek furcsa keringésére – számol be az IFLScience. Az egyik hipotézis szerint a vörös törpe mágneses tere zavarhatja meg a mozgást, a másik szerint egy nagy tömegű bolygó.
Leonardo Andrade de Almeida, a São Paulo-i Kutatási Alap munkatársa új tanulmányában azt írja, a vörös törpe ciklusát kitörései és csillagfoltjai alapján számolták ki, az adatok azonban nem adtak magyarázatot a keringési változásokra.
Éppen ezért a szakértő úgy gondolja, hogy a jelenségre a magyarázat egy nagy gravitációjú exobolygó lehet, becslései alapján az érintett égitest legalább 13,4 Jupiter tömegének felel meg. De Almeida szerint a rendszer különleges, hiszen elegendő adata ismert ahhoz, hogy felmérjék aktív csillagának mágneses ciklusát és a keringésben tapasztalt variánsokat.
Elképzelhető, hogy a feltételezett exobolygó normál módon jött létre, a kutató ugyanakkor azt sem zárta ki, hogy egyik gazdacsillagából fejlődött ki.