Önjavító űrruhát fejleszt a NASA
A NASA ismertette, hogy milyen új projekteket kezd el támogatni az űrkutatás fellendítéséért.
A NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) programjában olyan új technológiákat fejlesztenek, amelyek nagyban hozzájárulhatnak az űrkutatás fejlődéséhez – írja az IFLScience. Jason Derleth, a program vezetője szerint a NIAC a sci-fi határáig fog elmenni. „Olyan nagy hatású technológiai terveket támogatunk, amelyek megváltoztathatják a Naprendszeren belüli és azon kívüli kutatásokat” – mondta a szakember.
2019. április elején a NASA bejelentette, hogy a programban 18 projektet finanszíroznak majd 4,5 millió dolláros összköltségvetéssel. A szakértők többek közt egy olyan űrsétákra alkalmas űrruhát is fejleszteni kezdenek, amely második bőrként viselkedik, és képes regenerálódni. A felszerelés lágy robotikát (természetből kölcsönzött, puha, szerves struktúrák átvétele) is tartalmaz, amely megkönnyítheti az asztronauták munkáját.
A programban egy új Vénusz-szonda megalkotásán is dolgoznak. A bolygó vizsgálatát megnehezíti az égitest extrém környezete: egyik naprendszerbeli bolygó sem olyan forró, mint a Vénusz. A szakértők egy kettős űreszközt javasoltak: egy, a felső atmoszférában keringő töltőszerkezetet, amely egységeivel képes energiával ellátni a felszínen landoló, hőellenálló leszállóegységet; illetve magát a landert. A rendszerrel jelentősen meghosszabbíthatnák a bolygón folyó lehetséges misszió időtartamát.
A szakértők apró űrszondákat is fejlesztenek, amelyek a pókselymen utazó pókokhoz hasonlóan képesek lebegni az égitestek atmoszférájában. Ezen eszközökkel a kutatók bolygók légköri tulajdonságait tanulmányoznák.
A programban 12 projekt további kilenc hónapot kapott a koncepció továbbfejlesztésére, 6 terv pedig egyből a kettes fázisba lépett, ahol két év áll rendelkezésre egy prototípus létrehozására. A NASA júliusban jelenti be, hogy melyik projektek érték el a hármas fázist.