Folytatódik a LIGO kutatási programja
Ismét megkezdte az adatgyűjtést a gravitációs hullámokat észlelő LIGO, és már most sikerült ígéretes jelöltekre bukkannia.
2019. április elején kezdte meg harmadik adatgyűjtési periódusát a LIGO, és már most sikerült lehetséges összeütköző fekete lyukakra bukkannia – írja a Space.com. A LIGO rendszere nagyjából 1,5 éve nem folytatott vizsgálatot, április 8-án azonban máris potenciális gravitációs hullámokra bukkant. A mostani az első alkalom, amikor három (egy Washington és egy Louisiana állambeli, illetve egy olaszországi) műszerrel zajlik a keresés. A mostani adatgyűjtési időszak nagyjából egy évig tart majd.
A LIGO és az olaszországi Virgo segítségével sikerült azonosítani az égbolton a lehetséges forrás helyét, a jelek a Cassiopeia csillagkép közeléből érkeztek. A számítások alapján a gravitációs hullámokat kiváltó esemény mintegy 5 milliárd fényévre történt. Amennyiben az észlelést igazolják, a szakértők az összeütköző objektumok tömegére is becslést adhatnak.
Nem sokkal az első érzékelés után, április 12-én a detektorok egy második jelenséget is kimutattak. Ezen forrásról egyelőre nem számoltak be részletesen a kutatók.
Az adatok alapján mindkét gravitációs hullám fekete lyukak, és nem neutroncsillagok összeolvadásával jött létre.