Őskori kutya fejét rekonstruálták
A vizsgálatokból az is kiderült, hogy a kőkorszaki házőrzőket becsülték gazdáik.
A Skót Történelmi Környezeti Intézet (HES) egy 4500 éves állat pofáját rekonstruálta. A koponya több mint száz éve került elő a Skóciához tartozó Orkney-szigetek egyik újkőkori sírjában – írja az IFLScience. Az 5000-4500 éves helyi nyughelyeket a térség első földművesei alakították ki. 1901-ben a környéken legalább 8 ember és 24 kutya maradványait tárták fel.
A szénizotópos technológia fejlődésének köszönhetően utóbb megállapították, hogy a kutyacsontokat jóval a sírok kialakítása után helyezték a földbe. Ez arra utal, hogy az állatokat rituális célokkal temették el.
Steve Farrar, a HES munkatársa szerint a mai kutyákhoz hasonlóan a kőkorszaki állatokat is nagyon megbecsülték gazdáik, talán még az állatterelésben is segítettek. A kutató úgy gondolja, hogy a korabeli Okney lakói egyfajta totemként tekinthettek kutyáikra.
A szakértők 2019-ben végeztek CT-vizsgálatot az egyik koponyán, hogy létrehozzák az állat fejének 3D modelljét. Ezt követően Amy Thornton bírósági rajzoló alkotta meg a kutyafejet, a szőrzetet az európai szürke farkasok bundája ihlette. A HES szerint ez az első alkalom, amikor egy újkőkori állat fejét sikerült rekonstruálni. A kutatók úgy gondolják, hogy a kutya nagyjából akkora lehetett, mint egy modern collie.