Nem füstöl, mégis dohányzás – Lehet-e égés és füst nélkül is dohányozni?
Ma már egyértelmű bizonyítékok támasztják alá, hogy a dohányzás káros, és számos betegség kialakulásért felelős. Ezért a leszokásnál nincs jobb választás azok számára, akik dohányoznak. De vajon tényleg leszokik-e mindenki? A nemzetközi egészségügyi szervezetek előrejelzései szerint 2025-ben világszerte még mindig több mint egymilliárd dohányzó lesz. Ők azok, akik az egészségügyi figyelmeztetések ellenére sem teszik le a cigarettát.
Az vita felett áll, hogy az egészséges életben nincs helye a cigarettának, egyértelmű, hogy a teljes dohány- és nikotinmentes élet a legjobb. Akadnak azonban, akik kitartanak a dohányzás mellett, bármit mondjon is az orvos, és nem is kevesen vannak: a felmérések szerint minden harmadik magyar felnőtt, a világon pedig több mint egymilliárd ember cigarettázik, és a következő évtizedekben sem várnak a számukban érdemi visszaesést a szakemberek. Jó hír, hogy a tudomány és technológia fejlődésének köszönhetően ma már világszerte egyre több füstmentes alternatíva elérhető azon felnőtt dohányzók számára is, akik valami miatt nem szoknak le.
Sokan nem tudják, hogy a cigarettázás során az egyik legnagyobb probléma az égés, és az égés során keletkező cigarettafüst: a dohány égésekor rengeteg káros vegyület keletkezik és jut be a szervezetbe a füsttel. A cigarettafüstnek hatezernél is több összetevőjét azonosították, ezek közül mintegy 4330-nak aggasztóan magas az egy szálra jutó koncentrációja. Ezekből 93 ártalmas vagy potenciálisan ártalmas anyag szerepel az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerhatóságának (FDA) feketelistáján. Ezek közt van rákkeltő, olyan, amelyik toxikus hatású a légzőszervekre, a kardiovaszkuláris rendszerre, illetve a reprodukciós képességre, továbbá addiktívak is akadnak köztük.
Mit tehet az, aki csökkenteni szeretné a dohányzás káros hatásait? 1. Ha nem dohányzik, akkor most se kezdje el. 2. Ha dohányzik, akkor szokjon le! 3. Ha nem szokik le, akkor váltson!
Az égés és füst nélkül működő füstmentes dohányzási alternatívákról általánosságban elmondható, hogy valamilyen elektromos eszköz segítségével hoznak létre dohány- és/vagy nikotinpárát. Ezeknek a technológiáknak a lényege, hogy a dohányt vagy nikotint csak felmelegítik egy bizonyos hőmérsékletre, de nem történik égés és így nem keletkezik füst sem, ami a fő különbséget jelenti a cigarettához képest. Az első számú kiváltója a dohányzással kapcsolatban kialakuló megbetegedéseknek ugyanis az égéssel keletkező füst, amelyben rengeteg káros és potenciálisan káros anyag található. Amellett, hogy a dohányos így rengeteg káros anyagnak teszi ki magát, a kifújt füsttel pedig a környezetében tartózkodók egészségét is veszélyezteti. Ugyanakkor égés, vagyis füst híján a füstmentes megoldások lényegesen kevesebb káros és potenciálisan káros anyagot szabadítanak fel, mint a cigarettafüst. Ezekkel a megoldásokkal ráadásul nem csupán a saját egészségükért tehetnek a dohányosok, hanem a környezetüket is jóval kevesebb mérgező anyagnak teszik ki, mint a cigarettafüst esetében.
A füstmentes technológiák között megtalálható például a nikotin-likvid módszeren alapuló elektronikus cigaretta, melynek patronjába nem dohányt, hanem nikotintartalmú folyadékot töltenek, ezt lehet elpöfékelni. Létezik az úgynevezett dohányhevítéses eljárás is: az ezen alapuló szerkezetekben a dohány nem ég, hanem jóval alacsonyabb hőfokra hevül fel, ezáltal nem füstöt, hanem meleg dohánypárát szív be a használója.
Összességében úgy tűnik, hogy az égés és a füst kiküszöbölése jelentős előrelépés lehet, hiszen így lényegesen kevesebb káros anyag kerül a dohányzó szervezetébe, mint a cigaretta esetében. Mindemellett fontos azonban tudni, hogy ezek a technológiák sem kockázatmentesek, mivel nikotintartalmuk miatt szintén függőséghez vezetnek.
Természetesen a legjobb döntés a leszokás, hiszen ennél hatékonyabban nem csökkenthetőek a dohányzás ártalmai. A füstmentes technológiákra való áttérés kizárólag azok számára jelenthet dohányzási alternatívát, akik valamiért kitartanak a dohányzás mellett.
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából, reklámnak nem minősülő tájékoztatásként készült a Philip Morris Magyarország Kft. hozzájárulásával.