Gázérzékelő fonalakat fejlesztettek ki
Olyan területeken lehet majd használni a viselhető gázérzékelőket, ahová a nagy méretű berendezéseket nem lehet elvinni.
A különböző célú szenzorok minél egyszerűbbé és olcsóbbá tétele számos helyszínen jelenthet biztonsági megoldást, ahol a nagyobb méretű és drága műszerekkel nem lehet dolgozni. A gázok érzékeléséhez ugyan vannak rendkívül kifinomult berendezéseink, amelyekkel elképesztően kis koncentrációt is ki lehet mutatni, ám ezeket terepre vinni, ott használni sok esetben lehetetlen, illetve felesleges is egy-egy adott helyzetben.
A terepi gázérzékelésben hatalmas segítséget jelenthet az az új találmány, amely textilbe szőhető és mosható fonalszálakat állíthat hétköznapi használatba. A kifejlesztését az amerikai Tufts Egyetemen végezték, a gyakorlati alkalmazása pedig orvosi, biológiai, környezetvédelmi, munkavédelmi, mentési, vagy katonai környezetekben is lehetséges.
A különböző színű fonalszálak használatával egy időben többféle gáz-összetevőt lehet azonosítani, a látvány könnyen érthető és nem igényel külön betanítást a textil viselése és „leolvasása” sem, akár puszta szemmel, akár egy okostelefon kamerájával elemezhető a szálak színváltozása. Érzékenységük miatt nagyon kicsi koncentrációt, 50 milliomodrészt tudnak kimutatni, vagyis ilyen kis koncentrációnál már észlelhető színváltozás.
A szálakba speciális technológiával beitatott és a vízzel szemben ellenállóvá tett, ám a gázmolekulák számára átjárható festékanyagok a kísérleti szálak esetében az ammónia és a sósav kimutatására alkalmasak, ezeket pl. a hétköznapi tisztítószerekben megtalálhatjuk. A szálak színváltozását a színek vörös, zöld és kék összetevőinek aránya alapján precízen elemzi az okostelefon, de a puszta szemmel látható változás is elegendő lehet, ha pl. egy gáz veszélyes koncentrációját szeretné csak megtudni az okosszövet viselője.
Az okosszövetek, amelyekbe a speciális gázdetektor szálakat beleszőtték, a nagy felületüknek köszönhetően különösen alkalmasak az érzékelésre pl. munkahelyi védőruházaton. A szálak moshatóságát is ellenőrizték, részben a beáztatott textil vizébe oldódó festékeket igyekeztek kimutatni, részben a textilnek a mosást-centrifugálást követő érzékenységét ellenőrizték. A tesztek során igen elhanyagolható mennyiség oldódott csak ki a detektor festékekből, a három közül csak az egyik esetében lehetett méréssel minimális oldódást kimutatni.
Mivel a módszer alapját a gázokra érzékeny festékanyag fixálása és víztaszítóvá tétele jelenti, számtalan más gáz vagy vegyület kimutatására alkalmas festékanyaggal is lehet ilyen szálakat készíteni majd, nemcsak a kísérletileg használtakkal működhet a módszer. A különböző optikai gázérzékelők által használt festékanyagokat tehát könnyen lehet integrálni az okosszövetté alakítható gázdetektorokba. A kutatásról a Scientific Reports tudományos folyóirat számolt be 2019. április elején.
Forrás: Égen-Földön-Föld alatt