Túlnemesítés miatt íztelenek a paradicsomok
A nemesítés során egyre nagyobbá és hamarabb érővé váltak a paradicsomok, ennek azonban ára volt.
Napjainkban egyre többen panaszkodnak arra, hogy nem elég ízesek a boltban kapható paradicsomok. Egy friss tanulmány szerint ennek oka a túlnemesítés – számol be a BGR.
Lei Gao, a Cornell Egyetem munkatársa és csapata a nemesített, boltokban is kapható paradicsomok és a természetben fellelhető növények genomjait vetették össze. A kutatók számos olyan gént találtak a természetben élő paradicsomokban, amelyek a termesztettekben már nincsenek jelen.
James Giovannoni, a Robert W. Holley Mezőgazdasági és Egészségügyi Központ szakértője szerint ilyen gén a TomLoxC, amely több zsírhoz köthető illékony anyagok bioszintézisét indítja be. Az érintett vegyületek gyümölcsös ízt adnak a paradicsomnak.
A TomLoxC a vizsgált bolti termékek 2 százalékában fordult elő, míg a természetben növő paradicsomok 90 százalékában volt jelen.
A kutatók úgy gondolják, hogy a gének a nemesítés során tűntek el. A növénytermesztők úgy keresztezték a paradicsomokat, hogy azok a lehető leggyorsabban, a lehető legnagyobb termést hozzák, a folyamat miatt azonban csökkent az íz ereje. A szakértők szerint az elveszett gének gondos nemesítéssel még visszahozhatóak. Bár ezt már egy 2017-ben megjelent cikkben is ígérték: „Helyrehozzuk, ami meghibásodott az elmúlt fél évszázad alatt, hogy visszahozzuk az egy évszázaddal ezelőtti paradicsom zamatát.”