Ez az objektum alig változott a Naprendszer születése óta
A szakértők a Naprendszer külső régiójában fekvő Ultima Thule-t vizsgálták.
Amikor a New Horizons űrszonda 2019 januárjában elhaladt a Kuiper-övben fekvő 2014 MU69 mellett, rengeteg értékes adatot gyűjtött a kis objektumról. Mivel ritkán van lehetőség egy ilyen távoli égitest ennyire alapos vizsgálatára, a kutatók mindent megtesznek, hogy a lehető legátfogóbban elemezzék az adatokat.
A közelmúltban megjelent az első, a 2014 MU69-nál gyűjtött információkat ismertető tanulmány – írja az IFLScience. A vizsgálat szerint a kettős égitest többnyire változatlan maradt a Naprendszer születése óta.
Az Ultima Thule-ként is ismert 2014 MU69 a Naprendszer kialakulás óta meglehetősen távol fekszik csillagunktól és más jelentősebb égitestektől, így többé-kevésbé eredeti formájában maradt fenn.
A páros, 30 kilométer széles, égitestet csak rövid ideig tudta megfigyelni a New Horizons, így gyorsan kellett dolgoznia az űrszondának. Egyelőre csak az adatok töredéke érkezett meg a Földre, a friss tanulmány az összes begyűjtött információ 10 százalékának alapján készült.
A kutatók szerint az Ultima Thule két alkotórésze lassan közelítette meg egymást, míg végül összetapadtak egymás gravitációs mezejében. Manapság ilyen lassú összekapcsolódás elképzelhetetlen, a folyamat feltételezhetően a Naprendszer korai időszakában zajlott le. A páros objektumot viszonylag kevés ütközés érte azóta, így jól őrzi a korai állapotok nyomait.
Az Ultima Thule-on különös, világos foltok láthatóak, elképzelhető, hogy ezeket valamilyen finomabb anyag alakította ki.