Nem csak az idegsejtek felelősek a neurodegeneratív betegségek kialakulásáért
2007 óta egyre több eredmény utal arra, hogy a neurodegeneratív betegségek lefolyását nagymértékben befolyásolják az idegrendszer támasztósejtjei.
A neurodegeneratív betegségek az idegsejtek pusztulását okozzák, ez pedig súlyos neurológiai és pszichiátriai tünetekhez, például bénuláshoz vagy érzelmi zavarokhoz vezethet. Ezeket a kórokat már hosszú ideje intenzíven kutatják, hiszen számtalan ember életét keserítik meg világszerte.
A vizsgálatok fókuszában sokáig maguk az idegsejtek álltak, ezen változtatott két 2007-ben megjelent tanulmány. Ezeket két különböző kutatócsoport publikálta, akik az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) betegségi folyamatokat vizsgálták sejttenyészetek segítségével. Már ismert volt, hogy egy bizonyos gén mutációja az ALS-hez hasonló tüneteket produkál a mutációt hordozó egerekben, az ilyen egerektől származó őssejtekből hoztak létre sejttenyészeteket. Az egyik kutatócsoport megfigyelései szerint, amikor a sejttenyészetek csak idegsejteket tartalmaztak, akkor nem jelentek meg a degenerációra utaló jelek, ha azonban asztrociták is voltak köztük, akkor pusztulásnak indultak az idegsejtek.
Az asztrociták az idegszövet támasztósejtjei (gliasejtek) közé tartoznak. A klasszikus vélekedés szerint ezek a sejtek a neuronok táplálásában, támasztásában és védelmében vesznek részt, így logikus volt a feltevés, hogy ezen funkciók kiesése révén járulhatnak hozzá az idegsejtek pusztulásához. A másik kutatócsoport azonban kimutatta, hogy a mutáns egerektől származó asztrociták valamilyen toxikus anyag felszabadítása révén okozzák az idegsejtek pusztulását.
A toxikus anyag máig ismeretlen, noha számos kutatócsoport dolgozik a kérdésen. Az viszont időközben kiderült, hogy az asztrociták más súlyos neurodegeneratív betegségek lefolyásában is fontos szerephez jutnak, így például az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, a Huntington-kór vagy a szklerózis multiplex esetében is érintettek. A kutatók további munkája révén idővel megérthetjük az asztrociták és a neurodegeneratív betegségek kapcsolatát, ami remélhetőleg fontos előrelépéseket fog megalapozni a betegségek kezelésében.
Írta: Reichardt Richárd