Azonosítatlan objektum lyukasztotta ki a Tejútrendszert
Izgalmas felfedezésről lehet szó, amely nagyban hozzájárulhat az Univerzum alaposabb megismeréséhez.
Ana Bonaca, a Harvard Egyetem munkatársa a Gaia űrtávcső adatait elemezve figyelemreméltó jelenségre bukkant – írja a Live Science. A felvételek alapján egy titokzatos, sötét objektum lyukakat alakított ki a Tejútrendszer egyik külső régiójában.
A szakértő a galaxisunkról készített 3D térképen találta meg a lyuksorozatot a Tejútrendszer egyik csillagfolyamában, a GD-1-ben. A kutató úgy véli, hogy a rejtélyes objektum a közelmúltban alakíthatta ki a hézagokat.
Bonacáék nem mutattak ki távolodó fényforrást a régióban. Az objektum nagyjából ezer naptömegű lehet, ekkora csillag pedig nem létezik. Amennyiben egy fekete lyukkal volt dolguk, úgy az olyan szupermasszív objektum lehet, mint amilyen a Tejútrendszer magjában is fekszik. Egyéb adat azonban nem támasztja alá egy második szupermasszív fekete lyuk létezését.
A kutatók azt sem zárták ki, hogy mégis egy fénykibocsátó objektumról van szó. Ez akkor képzelhető el, ha a struktúra rendkívül gyorsan eltávolodott a létrejött lyukaktól, ebben az esetben viszont az objektum tömege alacsonyabb lehet a vártnál.
Bonacáék szerint az is lehetséges, hogy a feltételezett sötét anyag áll a jelenség hátterében. A hipotézis szerint ezen anyagból tevődik össze az Unvierzum tömegének 23 százaléka, a mostani eszközeinkkel azonban nem tudjuk megfigyelni.
Akárhogy is, izgalmas felfedezésről van szó, amely további elemzéseket igényel.