Ősi ütközés formálhatta át a Holdat
Egy új tanulmány választ adhat arra, miért olyan különböző az égitest két oldala.
Szakértők egy csoportja szerint egy törpebolygó vagy egy aszteroida becsapódása miatt alakult ki egy extra réteg a Hold túlsó oldalán – írja a Live Science.
2012-ben a NASA Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL) missziója során két műholddal tanulmányozták az égitest felszínét. Az elemzés felfedte, hogy a Hold távolabbi felét egy plusz réteg és kráterek borítják, míg a másik oldalra a nyílt medencék jellemzőek. A jelenség megmagyarázására több elmélet is született, az egyik szerint korábban két hold volt, melyek aztán összeolvadtak, a másik alapján pedig egy ősi ütközés áll a háttérben. Egy új tanulmány az utóbbit igazolja.
A vizsgálatban a szakértők a GRAIL adatait táplálták egy számítógépbe, majd 360 szimulációt futtattak le. A csapat különböző méretű és sebességű virtuális objektumokat ütköztetett a Holddal, és megállapították, hogy a legvalószínűbb forgatókönyv egy 780 kilométer átmérőjű égitest becsapódása, amely 22 500 kilométer per órás sebességgel érte el a Hold közelebbi felét. A becsapódással felszabadult anyag a túlsó oldalon rakódhatott le.
Meng Hua Csu, a Makau Tudományos és Műszaki Egyetem munkatársa és a csapat vezetője szerint az égitest egy törpebolygó vagy aszteroida volt, amely valószínűleg nem a Holdhoz hasonlóan keringett a Föld körül.
Az elmélet arra is magyarázatot adhat, hogy miért különbözik bizonyos mértékben bolygónk és a Hold összetétele. A legelfogadottabb elmélet szerint a Hold egy ütközés során vált ki a Földből, ezért ugyanolyan anyagokból kéne felépülnie, a későbbi becsapódás azonban megváltoztathatta összetételét.