Megtalálták a legősibb meteoritmeteoritgyűjteményt
Az ősi égitestek maradványait a világ egyik legszárazabb helyén, a chilei Atacama-sivatagban azonosították.
A meteoritok nem számítanak ritkaságnak bolygónkon, időnként elérik kisebb-nagyobb objektumok a földfelszínt. A közelmúltban felfedezett atacamai kőzetek ugyanakkor kivételesek, hiszen az eddig azonosított legősibb meteoritok közé tartoznak – számol be a Live Science.
A chilei sivatag a világ egyik legforróbb és legszárazabb helye, az viszont kevéssé ismert, hogy a régió igen ősi, nagyjából 15 millió éves. Ez azt jelenti, hogy a 130 ezer négyzetkilométeres területre lezuhant meteoritok viszonylag érintetlenül maradtak fenn. Alexis Drouard, az Aix-Marseille-i Egyetem munkatársa szerint az Atacama-sivatag az egyik legjobb ősi meteorit-lelőhely a Földön.
2019 tavaszán Drouard csapatával expedícióra indult a térségbe. A szakértők célja az volt, hogy felmérjék, hogyan változtak az időben a bolygónkat elérő objektumok. A kutatók a begyűjtött, mintegy 400 darabból 54-et tanulmányoztak, a kőzetek közel 30 százaléka több mint 1 millió, de akad néhány több mint 2 millió éves is. Drouard úgy gondolja, hogy ez a Föld legrégebbi meteoritgyűjteménye.
A leletek vizsgálata felfedte, hogy az elmúlt 2 millió évben nagyjából változatlan maradt a becsapódások aránya, egymillió évenként 222 objektum érte el a sivatag egy-egy négyzetkilométerének felszínét. A meteoritok összetétele ugyanakkor átalakult: 1-0,5 millió évvel ezelőtt hullott objektumok több vasat tartalmaznak mint a korábban vagy később becsapódóak.