Radioaktív anyag szivárog a Csendes-óceánban

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára 2019. május elején jelentette be, hogy veszélyes anyag szivároghat egy hidegháborús radioaktív szarkofágból.

1946 és 1958 között az Egyesült Államok 67 nukleáris fegyvertesztet hajtott végre a Marshall-szigeteknél, 1954-ben például az ország eddigi legerősebb fegyverét, egy hidrogénbombát robbantottak fel a Castle Bravo művelet során. A teszteket az atoll lagúnáiban, a szárazföldön és víz alatt végezték, a radioaktív anyagok az óceán északi részéig is eljutottak.
Az 1970-es években Amerika összegyűjtötte a szennyezett talaj egy részét, és egy robbantási kráterben helyezte el a Enewetak-szigeten (Enewetak Atoll). A hulladékot egy 45 centiméter vastag betonréteggel fedték be. A mélyedés alján utóbb repedések alakultak ki, a szakértők pedig attól kezdtek félni, hogy a tengerszint emelkedésével és a trópusi viharok sűrűsödésével az anyag az óceánba áramolhat.
Jack Ading Marshall-szigeteki szenátor szerint a szarkofágban plutónium-239-et is raktároznak, ez a világ egyik legveszélyesebb anyaga – írja az IFLScience. „A szarkofágból a környező természetbe szivárog a méreg” – mondta Ading.
Egy 2013-as vizsgálat szerint a helyi lagúnák szennyezettsége már most is súlyos, a tároló alatti víz szintje pedig egyre növekszik. 2018-ban az is kiderült, hogy a Bikini- és az Enewetak-atoll még ma is jelentős forrása az Észak-Csendes-óceánon észlelt radioaktivitásnak.
Bár az Egyesült Államok szerint a probléma nem jelentős, az ENSZ mégis aggodalmát fejezte ki.