Veszélyt jelent ránk a Nap?

Egy friss tanulmány szerint a Naphoz hasonló korú csillagok még meglepően aktívak lehetnek, és képesek nagy energiájú szuperflerek kibocsátására.

A szuperfler a naptevékenység egyik jelensége, a folyamat hatalmas mennyiségű energia felszabadulásával jár. Eddig a kutatók azt hitték, hogy szuperflerek csak a fiatalabb csillagoknál alakulnak ki. Yuta Notsu, a Boulderi Coloradói Egyetem munkatársa és csapata egy új vizsgálat során ugyanakkor arra jutott, hogy a folyamat jóval idősebb, a Nappal közel egykorú objektumoknál is megfigyelhető – számol be a Live Science.
A szakértők első körben a Kepler űrtávcső adatait elemezték, az űreszköz idegen bolygók jeleit kutatva rengeteg csillagot tanulmányozott 2009 és 2018 között. Missziója során szuperflereket is megörökített. A csapat ezt követően a Gaia űrteleszkópot hívta segítségül, amelynek fő feladatai közé a csillagok mozgásának és fényességének felmérése is beletartozik. Végezetül az Új-Mexikói Apache Point Csillagvizsgáló adatait analizálták, így átfogó képet kaptak a rögzített szuperflerekről.
A kutatók összesen 43 eseményt észleltek Naphoz hasonló méretű és korú csillagoknál. A szakértők szerint az ilyen objektumoknál ezerévente egy szuperfler alakulhat ki.
Az elektromos áram használata előtt az események nem okoztak problémát a Földön, napjainkra azonban az szuperflerekkel a bolygót elérő részecskék képesek károsítani az elektromos és kommunikációs rendszereket. Mivel manapság az áramra számos területen szükség van, egy ilyen esemény súlyos következményekkel járhat.