Föld-szerű bolygókra bukkantak a „szomszédban”

A 12,5 fényévre fekvő égitesteket egy nemzetközi kutatócsapat azonosította.

Az új objektumok a legközelebbi ismert exobolygók közé tartoznak – írja az IFLScience. Az égitestek ráadásul csillaguk lakható zónájában keringenek, ahol képes folyékony állapotban fennmaradni a víz.
Az érintett csillag a Teegarden csillaga, amelyet 2003-ban fedeztek fel. Az objektum egy vörös törpe, tömege csupán 10 százaléka a Napénak. Mivel hőmérséklete alacsonyabb, lakható zónája is kisebb. A Teegarden b keringési ideje 4,9 nap, a Teegarden c bolygóé pedig 11,2 nap. Mindkettő valamivel nagyobb mint a Föld vagy a Vénusz.
„A két égitest a Naprendszer belső bolygóira emlékeztet” – mondta Mathias Zechmeister, a Göttingeni Egyetem munkatársa és a csapat vezetője hozzátéve, hogy az égitestek valamivel nehezebbek a Földnél.
A szakértők korábban is gyanították, hogy az exobolygók jelen vannak a rendszerben, de nem volt elég adat a felvetés alátámasztására. Az új vizsgálatban három éven át elemezték a rendszert a Calar Alto Csillagvizsgáló segítségével. A kutatók szerint további bolygók is lehetnek a csillag körül.
A szakértők eddig megközelítőleg 4 ezer exobolygót találtak. A Föld-szerű égitestek viszonylag ritkák, a kutatók azonban bíznak benne, hogy az új generációs űreszközökkel sok ilyen objektumot fedezhetnek majd fel.