Űrhajóstréning a tenger mélyén

Egy magyar kutató, Ari Csilla D’Agostino, neurobiológus, a University of South Florida (Dél-Floridai Egyetem) munkatársa is részt vett a NASA legújabb, sorrendben 23. NEEMO expedíciójában.

A NASA legújabb mélytengeri küldetésében (NEEMO, NASA Extreme Environment Mission Operations) a Floridában dolgozó Csilla Ari D’Agostino neurobiológus mellett Shirley Pomponi, oceanográfus, két űrhajós: az Európai Űrügynökség (ESA) képviseletében Samantha Christoforetti, amerikai részről pedig Jessica Watkins vett részt.

A NEEMO az extrém környezetben végrehajtott műveletek expedíciója. A küldetés során űrhajósokat, mérnököket, különböző kutatókat küldenek a világ egyetlen tengeralatti kutatóállomására, az Aquariusra. A kutatók, 2019. június 10-étől töltöttek 10 napot, 19 méteres mélységben.
A NEEMO-23 küldetés célja volt, hogy kiderüljön, hogyan élnének az űrhajósok, kutatók a Holdon, a földinél kisebb nehézségi erő mellett. A küldetés során különféle beavatkozásokat teszteltek a résztvevőkön, illetve egészségügyi és pszichológiai változásokat figyeltek meg, mint például stresszreakciót, a reakcióidő alakulását, a memóriát, látást, ízérzékelést, ügyességet, izomerőt. Vizsgálták a szervezetben élő mikrobiomot, az alvásminőséget, a szívritmust. Ezek mellett számos új technológiát is kipróbáltak, mint például a Hold-leszállási szimulátort vagy a Hold elhagyására szolgáló speciális berendezéseket.
Az expedíció során szerzett eredmények nagyban hozzá fognak járulni a későbbi Hold- és Mars-küldetések sikeres megvalósításához.
A kísérletben kipróbálták az ESA által fejlesztett holdi evakuációs berendezés (LESA, Lunar Evacuation System Assembly) második változatát. A LESA feladata egy esetleg mozgásképtelenné váló űrhajós mentésének segítése a Holdon.