A műanyagszennyezés új formáját fedezték fel

Szakértők egy csoportja a műanyagszennyezés egy egészen új típusát azonosíthatta. A kutatók szerint a tengerparti sziklákban elkezdtek felgyülemleni az apró műanyagrészecskék, melyek veszélyt jelenthetnek az élővilágra.

Az apró műanyagdarabok komoly fenyegetést jelenthetnek a kövekre tapadó élőlényekre – írja a ScienceAlert. A portugál Tenger- és Környezetkutató Központ munkatársai 2016 óta vizsgálják, a műanyagszennyeződéseket Madeira partjain. Ignacio Gestoso, a csapat tagja szerint a műanyagok nagyobb darabokról válhatnak le, ahogy a szikláknak csapódnak, a részecskék pedig utóbb úgy tapadnak fel, mint az alga.
A szennyezés könnyen felismerhető, hiszen nem emlékeztet semmilyen természetes formára. Gestoso és kollégái már több mintát is begyűjtöttek, ezek további elemzésre várnak. Az eddigi analízisek alapján a lerakódások polietilén származékok, mint például nejlonszatyrok.
Az adatok szerint a műanyag a sziklák felületének 10 százalékán van jelen. A kutatók attól tartanak, hogy a különböző állatok, például a közönséges particsigák az algák fogyasztása során a szennyeződéseket is megeszik. Még több vizsgálatra lesz szükség ahhoz, hogy felmérjék a lerakódások gyakoriságát, illetve az élővilágra való hatását.
A műanyagszennyezés napjaink egyik legsúlyosabb környezetvédelmi problémája. A hulladékok, akár apró törmelékek formájában, évszázadokon át jelen lesznek a Földön.