A tengeri fürdőzés megváltoztatja a bőr mikroba-összetételét

Bőrünk elsődleges védelmi rendszer, a védelemhez a bőrön élő mikrobák nagyban hozzájárulnak. Egy új kutatási eredmény alapján a tengeri fürdőzés megváltoztatja ezeket.

A Sci-News tudományos hírportál írt egy néhány napja tartott mikrobiológiai konferencián közzé tett kutatási eredményről, amelyet az irvine-i Kaliforniai Egyetem Sunny Jiang vezette Környezeti Mikrobiológiai Labor szakemberei végeztek.
A tengeri fürdőzés vagy más vízi aktivitás során bőrünk a tengerben élő mikrobákkal találkozik, s akár fertőzéseket is összeszedhet, amelyek leginkább a bőrünket érintik. A kutatók kíváncsiak voltak, mennyire képes a bőrön megmutatkozni a tengeri mikroflóra. Ehhez önként jelentkezők bőrét vizsgálták meg, a vádli hátoldaláról dörzsöltek le mintákat fürdés előtt, majd 10 perces úszást követően (az alanyok teljes, természetes száradása után), illetve 6, majd 24 órával később ismételték a mintavételezést. Az alanyok nem szedtek antibiotikumot legalább fél éve, 12 órája zuhanyoztak utoljára, nem voltak naptejjel bekenve, és ritkán jártak az óceánba fürdeni.
A fürdőzés előtt minden alanynak egyedi, saját magára jellemző bőrflórája volt, azonban a fürdést követően egységes lett, s igen jelentősen eltért az egyének eredeti mikroba-összetételétől. A 6 órával későbbi időpontban már kezdte visszanyerni a bőr saját mikrobiom-összetételét, 24 óra elteltével ez a folyamat még jobban előrehaladt.
Marissa Chatman Nielsen, a labor kutatója azt mondta, hogy a bőrön a Vibrio baktériumcsaládba tartozó mikrobák jelentek meg, s minden egyes alanyon kimutathatók voltak (faji szinten nem határozták meg, hogy pontosan melyek voltak ezek). Hat óra elteltével még a legtöbb alanyon jelen voltak, de 24 óra után már csak egyikük bőrén találták meg. Bár a legtöbb, e családba tartozó baktérium nem okoz betegséget, az, hogy kimutatták a jelenlétüket, azt jelenti, hogy a kórokozó változataik ugyanígy megtapadhatnak a bőrön egy tengeri fürdőzés során. Mivel a bőrön tízszer annyi volt e baktériumokból, mint a tengervízből vett mintában, ez alapján úgy vélik a kutatók, hogy a baktériumok kimondottan vonzódnak az emberi bőrhöz.
A tengerben élő Vibrio baktériumok leggyakrabban úgy okoznak megbetegedést, ha nem kellően hőkezelt tengeri állat (pl. kagyló) húsát eszi valaki, de a vízzel érintkező sérült bőrön keresztül bejuthatnak a szervezetbe.
Ez volt az első alkalom, hogy kimutatták a bőr mikrobiom-változásait a tengeri fürdőzés hatására.