Kiderült, miért olyan furcsa a távoli csillag

Az NGTS-7 egy ideje már foglalkoztatja a kutatókat, szakértők egy csoportjának most sikerült megfejtenie az objektum titkát.

Az NGTS-7 egy különleges objektum a Tejútrendszerben, amelyet a legtöbb teleszkóp egyetlen csillagként érzékel. A Warwicki Egyetem csapata egy ideje figyeli az égitestet, mivel igen aktívnak tűnik. A vizsgálat felfedte, hogy a csillag fénye 16,2 óránként rövid időre elhalványul – számol be a Live Science. Sőt az is kiderült, hogy az NGTS-7 valójában két objektumból áll, melyek közül csak az egyik produkál fényingadozásokat. Úgy tűnik, az érintett csillag közelében valami kering, a szakértők szerint a takaró objektum egy barna törpe lehet.
Az elemzés során a kutatók hasonló technikát alkalmaztak, mint az exobolygók vizsgálatakor: a csillag elhalványulásának felmérésével következtettek a takaró égitest tulajdonságaira. A barna törpék egyediek, hiszen hőmérsékletük és színképük nagyon változatos, és azokat rengeteg faktor befolyásolhatja.
Az efféle égitestek felfedezése igen izgalmas. A barna törpék méretüket tekintve a bolygók és csillagok között helyezkednek el, és nagyon ritka típusnak számítanak – eddig nagyjából ezer ilyen objektumot találtak. A mostani égitest még különlegesebb, hiszen rendkívül közel kering csillagához. A szakértők úgy vélik, hogy a barna törpe kötött tengelyforgású, azaz mindig egyazon oldalát mutatja csillaga felé, sőt jelenléte a csillag forgását is felgyorsítja.
A James A. G. Jackman vezette csapat úgy véli, hogy a mágneses erők miatt az objektum egyre közelebb kering majd, így a fényingadozások is gyakoribbá fognak válni. Csillagászati szempontból a nem túl távoli jövőben aztán az objektum belezuhan majd a csillagába.