Nem mesterséges eredetű az ‘Oumuamua

A Naprendszer első ismert csillagközi objektumát, az 'Oumuamuát 2017 októberében fedezték fel, a szakértők pedig azóta próbálják felmérni eredetét.

Matthew Knight, a Marylandi Egyetem munkatársa kollégáival átfogó vizsgálat alá vetette az objektumot – írja a Space.com. Korábban több kutató is felvetette, hogy a Naprendszeren kívülről érkezett ‘Oumuamuát egy idegen civilizáció hozhatta létre, az új tanulmány ugyanakkor cáfolja az elképzelést.
„Sosem láttunk még az ‘Oumuamuához hasonlót a Naprendszerben” – mondta Knight hozzátéve, hogy még mindig nagy rejtély az égitest. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne természetes eredetű az objektum.
Az égitest olyan gyors volt, hogy azonosítása után alig maradt idő a vizsgálatára, ezért a szakértőknek be kell érniük a kevés begyűjtött adattal. Az információk alapján az ‘Oumuamua meglehetősen kicsi, hosszúkás, furcsán forog, és egy aszteroidához képest különös pályát ír le.
Knighték úgy gondolják, hogy több hasonló égitest is lehet a Naprendszerben, ezeket azonban egyelőre nem tudjuk azonosítani. A különleges tulajdonságok önmagukban nem jelentik azt, hogy Földön kívüli objektumról van szó, egyszerűen nem találkoztunk még hasonlóval. A csapat szerint az ‘Oumuamua leginkább a naprendszerbeli üstökösökre emlékeztethet.
A szakértők bíznak benne, hogy a technológia fejlődésével idővel több hasonló égitestet is találhatnak, ezzel pedig megérthetik az ‘Oumuamua egyediségeit is.