A koponya sérülései egy korabeli gyilkosságra utalhatnak

1941-ben Erdélyben azonosítottak egy koponyát, amelyen különös repedések futottak. A szakértők régóta próbálják kideríteni, hogy mi alakíthatta ki a sérüléseket, most pedig végre választ találtak a kérdésre.

Elena Kranioti, az Irákliói Egyetemi Kórház munkatársa kollégáival a 33 ezer éves koponyát elemezte – számol be az IFLScience. A lelet felfedezésekor a kutatók nem tettek említést a koponya jobb oldalán futó két repedésről, a sérülések eredete pedig régóta vita tárgyát képezi.
Az új vizsgálatban a szakértők a legújabb törvényszéki technikákat és szintetikus csontokat használva különböző sérülési forgatókönyveket teszteltek. A csapat többek közt azt is felmérte, hogy kövekkel és botokkal, illetve zuhanással és becsapódással kialakulhatnak-e hasonló repedések.
A CT azt felfedte, hogy a sebesülések nem keletkezhettek a halált megelőzően sokkal korábban, hiszen a koponya nem volt elég gyógyult. A repedések vagy közvetlenül a halál előtt, vagy a halál után jöttek létre.
Az eredmények alapján a koponya sérülései leginkább azokra a sebesülésekre emlékeztetnek, amelyeket többszöri botütések okoznak. A repedések elhelyezkedése arra utal, hogy az áldozat szemtől szemben állt támadójával, aki bal kézben tartotta fegyverét.
Úgy tűnik, hogy a lelet egy erőszakos cselekmény áldozatától származik. A csontváz többi része nem maradt fenn, így nem tudni, hogy pontosan milyen sebesülés okozta a halált. A kutatók mindenesetre úgy gondolják, hogy ez lehet az egyik legkorábbi ismert bizonyíték az emberölésre.