Felfedték a halgyík koponyájának titkait

1955-ben ritka kincsre bukkantak az angliai Warwickshire megyében - egy földműves birtokán hozzávetőlegesen 200 millió éves, a kora jura idejéből származó kőzetrétegben ichthyoszaurusz-koponyát találtak, melynek hossza elérte a kilencven centimétert.

A párját ritkító fosszíliát csak az utóbbi időben tanulmányozták tüzetesebben. A komputertomográfiás vizsgálatokhoz még 2014-ben látott hozzá Dean Lomax (University of Manchester) és Nigel Larkin (University of Cambridge). A kutatók érdekes felfedezésre jutottak: néhány hiányzó részt agyagból vagy fából készített elemekkel pótoltak. Az egykori restaurátorok pontosan ügyeltek arra, hogy színük a lehető legjobban illeszkedjen a kövületéhez, így ezeket az eredetiektől csak a szakavatott szem tudja megkülönböztetni.

A leletről készített digitális modell annak tudományos jelentőségét fedte fel – nemcsak az egykor benne futó erek, valamint idegek pályái vehetők ki jól, hanem az agyüreg is viszonylag ép állapotában maradt fenn. A halgyík kilétét szintén meghatározták: a koponya a Protoichthyosaurus prostaxalis egyik példányához tartozott, nemzetségének legnagyobb tagjához. Orrától a farka végéig körülbelül négyméteres lehetett, legfőképpen halakkal táplálkozhatott.

A tengeri őshüllő megkövesedett maradványát a birminghami Thinktank Science Museum állította ki. Az esetről összeállított tanulmány eredményeit a PeerJ szakmai folyóirat tette közzé.
Írta: Fejes Valentin