A Voyager űrszondákon nem fog az idő

A NASA frissítette a Voyager űrszondák missziós adatait, úgy tűnik, még évekig küldhetik értékes adataikat.

Közel 42 éve indultak útnak a Voyager űrszondák, melyek még most is működnek. A Voyager-1 és Voyager-2 jelenleg mintegy 21,7, illetve 17,8 milliárd kilométerre járnak a Földtől, a szakértők pedig mindent megtesznek, hogy az űreszközök minél messzebb juthassanak. A NASA a közelmúltban frissítette a küldetésre vonatkozó adatait.
A misszió csapata nemrég úgy döntött, hogy energiatakarékossági céllal lekapcsolja a Voyager-2 egyik fűtőberendezését, melynek feladata a CRS (Cosmic Ray Subsystem) melegen tartása. A berendezés óriási meglepetésre a leállítás ellenére is tovább működött, noha jóval a teszthőmérséklet szintje alá csökkent a hőmérséklete.
Az űrszondák messzebb jutottak a világűrben, mint bármelyik korábbi ember alkotta tárgy. Ez azt is jelenti, hogy egyre távolodnak a Naptól és annak melegétől, a hideg pedig egyre nagyobb fenyegetést jelent számukra.
Bár az űreszközök rendelkeznek melegítő berendezésekkel, ezek egy részét már kikapcsolták, ezzel pedig a hozzájuk tartozó műszerek is leálltak. De nem úgy a Voyager-2 CRS-e, amely pozitív csalódást okozott a szakértőknek. A Voyager-1 ultraibolya spektrométere éveken át működött még, miután 2005-ben lekapcsolták a fűtését.
„Elképesztő, hogy a Voyagerek műszerei ilyen szívósnak bizonyultak” – mondta Suzanne Dodd projektmenedzser, hozzátéve, hogy büszkék, amiért a szerkezetek kiállták az idők próbáját. Az űrszondák jóval túlteljesítették az elvárásokat, a szakértők pedig mindent megtesznek, hogy a lehető leghosszabbra nyújtsák missziójukat. A kutatók bíznak benne, hogy a Voyagerek még éveken át küldhetik értékes adataikat.