Magától tanult meg táncolni a kivételes papagáj

Szakértők egy csoportja Snowball, a táncoló kakadu mozdulatait tanulmányozta.

Az új tanulmány segíthet jobban megérteni az állati intelligenciát – írja a Live Science. Az eredmények azt sugallják, hogy a tánc nem egy emberi sajátosság, hanem bizonyos kognitív és neurális képességű fajokra jellemző.
Snowball, a különleges Eleonora-kakadu nagyjából tíz éve vált híressé, amikor gazdája elkezdte feltölteni a táncairól készített videókat a YouTube-ra. Az állat nemcsak a szélesebb közönség, hanem a kutatók érdeklődését is felkeltette. Aniruddh Patel, a Tufts Egyetem munkatársa már 2009-ben vizsgálni kezdte az állatot, és kiderült, hogy az élőlény képes spontán összehangolni mozdulatait a zenével. Ez a tulajdonság állatoknál rendkívül ritka.
A tanulmány megjelenése után Snowball még egy meglepetést okozott: a későbbi videókból kiderült, hogy a madár újabb mozdulatokat fejlesztett ki magának. Irena Schulz, a papagáj gazdája szerint a kakadu magától tanult táncolni, ő hasonló mozdulatokat sosem mutatott neki.
A szakértők ismét elemezni kezdték a madár táncát, és kiderült, hogy immár 14 különböző mozdulatot ismer, amelyeket képes kombinálni, és előszeretettel improvizál. Snowball tánca ugyanakkor eltért az emberekétől: egy-egy táncelem csak 3-4 másodpercig tart, a különböző dallamokra pedig másként mozog. Úgy tűnik, koreográfiájával leginkább kreativitását próbálja kifejezni.
A kutatók úgy gondolják, hogy a kakadu esetében a tánc a hosszú távú társas kapcsolatok kialakítását szolgálja. Ahhoz, hogy a papagáj táncolhasson, speciális neurális feldolgozási képességre van szükség.