Még közelebb a csillagokhoz
Új, minden eddiginél pontosabb mérésekre alkalmas távcső került az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumba: a műszerrel a Hold felszínét és a távoli csillagokat lehet részletesebben vizsgálni.
2019. júniusban érkeztek meg a Gothard Asztrofizikai Obszervatóriumba a GINOP-2.3.2-15-2016-0003 (Kozmikus hatások és kockázatok) támogatású kutatási program műszerei. A program keretében a Holdba csapódó meteorok rövid (20–30 ms idejű) felvillanásait keresik majd a kutatók.
Az új ASA AZ800 távcsővel a későbbiekben (a meglévő Shelyak eShel spektrográf csatlakoztatásával) a csillagok légkörének és mozgásának színképét is vizsgálhatják majd. Ezeket a megfigyeléseket jelenleg egy 50 centiméteres műszerrel végzik, a nagyobb távcsövön azonban a háromszor halványabb csillagok is elérhetők lesznek, még nagyobb pontosság mellett.
A műszerrel elkészültek az első „first light” mérések, melyek célja a mechanikai működés ellenőrzése, az optikai és képalkotó elemek finomhangolása, a teljesítmény meghatározása, a képalkotó és adatkezelési rutinok kialakítása volt. A mérések messzemenően igazolták a műszeregyüttes nagy teljesítőképességét.