Kína új holdprogramja
A szakértők egy friss tanulmányban foglalták össze, hogy a kínai holdprogram 2007-es indulása óta milyen sikereket ért el, illetve hogy milyen eredményekre számíthatunk az elkövetkező időszakban.
Kína az utóbbi időkben nemzetközi partnereivel a Hold-expedíciók egyik vezető országává vált. A kínai szakértők úgy gondolták, eljött az ideje ismertetni az eddigi és a várható sikereket – írja a Phys.org.
Li Csunlaj, a tanulmány társszerzője és a Kínai Tudományos Akadémia munkatársa szerint a CE-4 landerrel és Jutu 2 roverrel az emberiségnek elsőként sikerült robotot juttatni a Hold túlsó oldalára. A kínai küldetésekkel felbecsülhetetlen értékű adatokat sikerült gyűjteni az égitestről, a missziók pedig az űrtechnológia fejlődését is segítették.
Li és kollégái bíznak benne, hogy az eredmények hozzájárulnak majd egy holdbázis kialakításához. A telepet a tervek szerint 2030 körül hozhatnák létre, a bázis végső célja az lenne, hogy tartós emberi jelenlétet biztosítson az égitesten.
A kutatók úgy vélik, hogy az elkövetkező nagy sikerekhez jelentős nemzetközi összefogásra lesz szükség. A kínai szakértők szerint egy ilyen kollaborációval a Holdat még jobban megismerhetnék, és tovább fejleszthetnék a űrtechnológiát.