A Rolling Stonesról neveztek el egy marsi követ

Az élővilágban ma már bevett szokás újonnan felfedezett élőlényeket hírességekről is elnevezni, most egy különleges marsi kő kapott egy híres földi zenekar után nevet.

Az InSight szonda 2018. november 26-i leszállása során a fékezőhajtóművek működése megmozgatta a szonda alatti talajt, olyannyira, hogy egy kicsiny, 5,5 centis követ is elgörgetett a korábbi helyéről. A kövecske nagyjából egy métert gurult, és közben egy kis nyomot hagyott maga után a marsi porban (ez a fotón a kő jobb oldalán látszik). A NASA történetében, eddig ez a kis kő jutott legtávolabbra a landolások során elmozdultak közül. A történetet egy animációs filmecskével is bemutatta a NASA.
A követ a szonda robotkarjának kamerája fényképezte le, s az elgördülése miatt adták neki a szonda irányítói a Rolling Stones Kő elnevezést. Ez ugyan nem hivatalos név, mivel a különböző égitestek felszíni és geológiai alakzatainak névadásáról csak a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) dönthet, szabályozott rendszerek alapján. Azonban nagyon sok apróbb felszíni alakzat kapott már valamilyen „munkanevet”, amellyel könnyen lehet rá hivatkozni, akár a beszélgetések, akár a különféle közlemények során.
A Rolling Stones (magyarul gördülő kövek, illetve földönfutó, nyughatatlan ember) a zenekar a kaliforniai Pasadena-ban lépett fel augusztus 22-én, ez a város ad otthont a JPL-nek (Jet Propulsion Laboratory), a NASA tulajdonú szervezetnek, amely többek közt az InSight Mars szondát is irányítja.
A koncert elején, mielőtt a zenekar a színpadra lépett volna, Robert Downey Jr. jelentette be a marsi kő elnevezését. Elmondta, hogy 1964-ben két fontos dolog indult útnak: az első Rolling Stones album, illetve a Mariner-4 űrszonda, ez az űrjármű a Mars melletti 9846 km-es távolságú elrepülése során készített fotókkal az első volt, amely közeli felvételeket küldött haza egy másik bolygó felszínéről.
Az InSight űrszonda jelenleg is dolgozik, méréseket végez a Mars felszínén, azonban a Mars a Földről nézve a Nap túloldalán van jelenleg, ilyenkor az onnan érkező rádiójelek a Nap zavaró hatása miatt nem igazán jutnának haza a Földre, így a szondáról kis ideig még nem kapunk új adatokat. Szintén várnak a februárban elakadt mélyfúró Vakond problémáját megoldó következő lépésekkel is, míg a Mars kikerül a Nap rádióárnyékából, és kommunikálni tudnak a szondával.