Összeállt a James Webb űrtávcső

Fontos mérföldkőhöz érkezett a Hubble űrtávcső utódjaként emlegetett űreszköz.

Először illesztették össze a James Webb űrtávcső (JWST) alkotóelemeit – számol be a BBC. A mérnökök rövidesen kulcsfontosságú teszteket hajtanak végre az űreszközön, amely remélhetőleg 2021-ben útnak is indulhat.
Az űrteleszkóp többek közt alkalmas lesz a Naprendszeren kívüli bolygók, azaz az exobolygók légkörének elemzésére. A projektben a NASA-n kívül az Európai és a Kanadai Űrügynökség is részt vesz. A szerkezet három fő alkotórészből, magából a teleszkópból, a szondából és a hatalmas napellenzőből épül fel.
Az elemek összeillesztését követően hosszú, több fázisú tesztfolyamat indul. A szakértők többek közt azt is ellenőrzik majd, hogy a napellenző képes-e teljesen kinyílni. A szerkezet feladata az lesz, hogy kitakarja csillagunkat a vizsgálatok során, hogy a fény ne zavarja az adatgyűjtést.
A JWST-t eredetileg öt év alatt és 10 milliárd dolláros költségvetéssel hozták volna létre, utóbb azonban komoly késés és költségnövekedés jelentkezett. Jelenleg a projekt 3 három év csúszásnál jár.