Eredményesen zárult a múmiákkal foglalkozó hazai konferencia
2019. augusztus 27–30. között rendezték meg az Egészség és életmód az ókori Egyiptomban – Múmiák a középpontban című konferenciát Budapesten.
A Nemzeti Kulturális Alap által támogatott programot a Magyar Egyiptomi Baráti Társaság szervezte a Magyar Nemzeti Múzeum Semmelweis Orvostörténeti Múzeuma, valamint a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködésével.
Célként egy olyan tudományos fórum létrehozását jelölték meg, melyen a tudósok jelenlegi munkáik eredményeit vitathatják meg kollégáikkal. A megbeszéléseken a külföldi vendégeken kívül hazai szakembereink is részt vettek. A nyitó előadások egyikén Scheffer Krisztina, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum kurátora Arányi Zolika tragikus sorsáról mesélt, emellett a híres magyar gyermekmúmia múzeumba kerülésének történetét és a hozzá fűződő kutatásokat ismertette. Arányi Lajos kórboncnok 1862-ben veszítette el az alig 5 éves Zolikát, majd az orvos apa bebalzsamozta kedvenc kisfiának testét.
Az első nap délután a paleopatológiai, illetve a mikrobiológiai témákat helyezték előtérbe. Dr. Pálfi György (a Szegedi Tudományegyetem Embertani Tanszékének vezetője) dr. Pap Ildikó (a Magyar Természettudományi Múzeum antropológusa) társaságában a váci múmiák kapcsán emelték ki a nemzetközi együttműködések fontosságát, Frank Maixner pedig Heidi Y. Jägerrel tartott előadást a régészeti korú emberi maradványokban fellelhető tuberkolózis baktérium DNS vizsgálatairól, továbbá annak molekuláris evolúciójáról. Másnap Szvák Enikő doktorjelölt mutatta be az úgynevezett Nephthys Projektet, aminek keretein belül a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárában őrzött egyiptomi múmiákat kívánják alaposabban tanulmányozni.
Az utolsó előtti napon Albert Zink előadását hallhatta a közönség, az antropológus neve Ötzit említve csenghet ismerősen sokak számára. Az Eurac Research Institute for Mummy Studies vezetője most Tutanhamon családjának genetikai feltérképezését érintve beszélt az ilyesfajta kutatások előnyeiről, hátrányairól, nehézségeiről.
Dario Piombino-Mascali két bemutatójával örvendeztette meg a nagyérdeműt. A palermói múmiák kiemelt szakértője korábban Rosalie Lombardo, „Az Alvó Szépség” („Sleeping Beauty”) mumifikálásának körülményeire derített fényt – esetében a folyamat olyannyira tökéletesre sikeredett, hogy a látogatók azon se igazán csodálkoznának, ha a kislány egyszer csak felébredne örök álmából. A Horvátországból érkező Dr. Mislav Cavka radiológust külön örömmel várták, ő a Zágrábi Régészeti Múzeum egyiptomi múmia-gyűjteményén végzett MRI vizsgálat eredményeit szemléltette.
Összességében véve a konferenciát hatalmas siker koronázta. A szakmai nap eredményességét például az az örvendetes fejlemény jelezheti leginkább, miszerint a Nephthys Projekthez az eddigi tizenhét intézmény mellé immár mások is szeretnének csatlakozni. A benne részt vevők jelenleg harminc főt számláló táborát minden bizonnyal újabb tagok gyarapítják majd a közeljövőben.
Az érdeklődők további részletekről a konferencia honlapján tájékozódhatnak.
Írta: Fejes Valentin