Nem csak űrhajósként kell helytállniuk a Hold-misszió tagjainak

Harrison Schmitt, az Apollo-17 legénységének tagja szerint olyan képzést kell biztosítani az asztronautáknak, mellyel maximalizálható a küldetés tudományos értéke.

Schmitt 1972 decemberében járt a Holdon, és ő az egyetlen képzett geológus, aki eddig sétált égi kísérőnk felszínén. Az egykori űrhajós Kip Hodgesszal, az Arizonai Állami Egyetem munkatársával jelentetett meg egy cikket, melyben az asztronauták feladatairól és felkészítéséről értekeznek – írja a Space.com.
A szakértők kiemelték: a Holdon nincsenek tektonikus erők, és a szél, víz és vízjég sem formálja úgy az égitestet, mint a Földet. Éppen ezért az objektum egyfajta időkapszula, amely megmutatja a korai belső Naprendszer állapotait.
A szerzők úgy vélik, hogy az égitest megértéséhez a mintagyűjtés önmagában nem lesz elég, az asztronautáknak geológiai kontextusban is el kell helyezniük a kőzeteket. Az űrhajósoknak ezért speciális földtani képzést kell biztosítani.
Schmitték szerint ehhez jelentős anyagi ráfordításra és intézmények közti összefogásra lesz szükség, a projekt viszont rendkívül kifizetődő lehet, és a geológiai és bolygótudományi módszerek fejlődését is elősegítheti. A szakértők azt is javasolják, hogy a legénység tagjai között legyen legalább egy klasszikusan képzett geológus.
A program megvalósítását rövidesen meg kellene kezdeni. Az űrhivatal a jelenlegi tervek szerint 2024-ig küldene embereket a Holdra, hogy aztán 2028-ra már állandó jelenlétet biztosíthasson az égitesten. A következő nagy lépés, a 2030-as években, a Mars felkeresése lehet.