Nevet is kapott a meteoritban talált ásvány
Az apró vasmeteoritot 1951-ben Ausztráliában találták meg, Wedderburn közelében, különös összetételét egy új vizsgálat tárta fel.
Két amerikai kutató 2018-ban jutott hozzá az eredetileg kb. 22 dekás meteorit egy kis darabjához. A kémiai elemzést elvégezve egy olyan ásványt találtak benne, amelyet a Földön eddig csak kohászati folyamat melléktermékeként ismertek, számolt be róla a Smihtsonian magazin. A vas-karbidok közé tartozó ásvány eddig önálló névvel sem rendelkezett, mivel nevet csak a természetben előforduló ásványoknak adnak. Ez esetben azonban a meteoritban talált minta alapján elnevezték, mégpedig egy meteoritkémikus kutató, Edward (Ed) R.D. Scott után edscottitnak.
Az ásvány kis mennyiségben található meg csupán a meteoritban, és – amint azt Geoffrey Bonning – az Ausztrál Nemzeti Egyetem bolygótudományi kutatója elmondta, valószínűleg a korai Naprendszerben egy frissen keletkezett bolygó felforrósodott magjában alakult ki. Ez a bolygókezdemény később egy ütközés hatására feldarabolódott, a törmelékei pedig a Jupiter és a Mars közti kisbolygóövben keringtek évmilliárdokig. A Wedderburn meteorit innen indult azután útjára a Föld felé.
Stuart Mills, a Museums Victoria gyűjtemény kezelője elmondta, hogy körülbelül 600 000 ásványt ismerünk laboratóriumi, mesterséges folyamatokból, ám alig több mint 5000 fordul elő a természetben, ezek közt is mindössze néhány tucatnyit hoznak meteoritokkal összefüggésbe.
A meteoritból az elmúlt évtizedekben számtalan kutató kapott kis szeletet, a maradékát (mintegy 7 dekát) a Museums Victoria raktárában őrzik, s a felfedezés kapcsán a múzeum arra kérte azokat, akik korábban kaptak e meteoritból, hogy a vizsgálataik utáni maradékokat küldjék vissza. Ezzel elősegíthetik a bolygótudományi kutatók munkáját, akik a Naprendszer korai időszakát a meteoritok segítségével tudják feltárni.
A legkorábbi ásványok a Naprendszer kezdeti szakaszában az igen forró gázfelhőből csapódtak ki, ezek voltak a Naprendszer első szilárd részecskéi, majd beépültek a primitív bolygókezdeményekbe. A meteoritokban eddig megtalált különleges ásványok erről a korai időszakról árulkodnak, de csak egészen apró szemcsékben maradtak fenn. Chi Ma, a Wedderburn meteorit új ásványát feltáró egyik kutató azt mondta, hogy egy meteorit mikrométer vagy nanométer szintű vizsgálatával ezeket az ásványokat, vagy a belőlük különféle körülmények hatására keletkezetteket lehet megtalálni, így magukat az ősi körülményeket, folyamatokat vallathatják a meteoritok kutatói. Chi Ma korábban más meteoritokban is fedezett már fel több, addig a Földön természetes folyamatokból ismeretlen ásványt.