Kitörésre készül a Naprendszer egyik legaktívabb vulkánja
A Jupiter egyik holdján, az Ión bármikor kitörhet az égitest legnagyobb tűzhányója.
A 200 kilométer széles Loki Patera lávató a Naprendszer egyik legaktívabb vulkanikus képződménye, amely az elmúlt évtizedekben többnyire szabályos aktivitást mutatott. A szakértők most úgy gondolják, a formáció rövidesen ismét ki fog törni – írja a Space.com.
Julie Rathbun, a Tucsoni Bolygótudományi Intézet munkatársa szerint az esemény 2019 szeptember végén jöhet el. A számítások alapján a legutóbbi kitörés 2018 májusában történt.
A szakértők nem tudják pontosan, hogy mi szabályozza a Loki Paterát, de a legelfogadottabb elmélet szerint működése sokban eltér a tipikus földi vulkánokétól. A kutatók szerint a lávató felső rétege előbb megszilárdul, majd aláhullik a még folyékony rétegekbe, ez pedig kitöréseket eredményez. Az adatok alapján az aktivitás periódusa az utóbbi időkben változott: az 1990-es években még 540 földi naponként, napjainkban viszont 475 naponként következik be.
A tűzhányók rendkívül bonyolult formációk, a Loki Patera ráadásul hatalmas, és a helyszínen nem tanulmányozható, így a kitörés pontos idejét nem lehet meghatározni. Annyi bizonyos, hogy a tűzhányó periódusa túl hosszú ahhoz, hogy az Ió keringéséhez legyen kötve: a hold 1,77 nap alatt kerüli meg a Jupitert.
A gázóriás tömegvonzása ugyanakkor így is nagy hatással van a holdra. A bolygó gravitációja olyan erőt fejt ki az égitestre, hogy kőzetei megolvadnak.