Oroszország nem árulja el, mi okozta a Nemzetközi Űrállomás sérülését
A NASA tudni akarja a részleteket, ugyanakkor a Roszkozmosszal sem szeretnének konfliktusba kerülni.
A NASA 2018 augusztusában jelentette be, hogy szivárgást észleltek a Nemzetközi Űrállomáshoz csatlakozott Szojuz borításán. Az eset kapcsán azonnal vizsgálat indult, Dimitrij Rogozin, a Roszkozmosz igazgatója pedig egy közelmúltban megtartott tudományos konferencián ismertette: sikerült kideríteniük, mi állt a háttérben. Rogozin ugyanakkor azt is elmondta, az információkat a Roszkozmoszon kívül nem fogják megosztani – írja a Live Science.
Jim Bridenstine, a NASA vezetője a hírre reagálva bejelentette, hogy személyesen fog beszélni a Roszkozmosz igazgatójával. Bár a NASA egyik fő partnere az ISS-en Oroszország, Bridenstine szerint nem elfogadható, hogy ilyen fontos információkat tartanak vissza. A mostani helyzet ugyan kellemetlen, de az Egyesült Államok nem akar konfliktusba keveredni a kérdés miatt Oroszországgal.
A szakértők eleinte arra gyanakodtak, hogy az űrállomáson azonosított lyukat egy apró meteoroid okozta, utóbb viszont az is felmerült, hogy a gyártás során keletkezhetett. A sérülést végül sikerült kijavítani, a szakértők szerint valódi fenyegetést nem jelentett.
Oroszország és az Egyesült Államok az ISS miatt szoros együttműködésben dolgozik az űrben. Az űrállomáson orosz és amerikai űrhajósok egyaránt tartózkodnak, az asztronautákat ráadásul 2011 óta orosz űrhajókkal szállítják az ISS-hez. A Boeing és a SpaceX a kormány támogatásával jelenleg is azon dolgozik, hogy az új űrhajók létrehozásával függetlenedhessen a NASA a Roszkozmosztól.