Elképesztő erők tépték szét ezt a csillagot
A NASA exobolygóvadász űrteleszkópja különleges jelenséget figyelt meg: a folyamatot, ahogy egy hatalmas fekete lyuk széttép egy csillagot.
A Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) sikeresen rögzítette, hogy miként szakít szét egy szupermasszív fekete lyuk egy körülötte keringő csillagot – írja a Space.com. A folyamat a Földtől 375 millió fényévre, a Repülőhal csillagképben történt.
Az ASASSN-19bt jelű párosnál a TDE (tidal disruption event, azaz árapályerők általi szétszaggatás) nevű esemény zajlott. Ez azt a folyamatot jelöli, amikor egy fekete lyuk elszívja a gázt egy szomszédos csillagból. Az égitest maradéka egy korongot képez, amely végül belehullik a fekete lyukba. A TDE látványos fényjelenséggel jár.
Thomas Holoien, a Carnegie Tudományos Intézet munkatársa szerint csak kevés TDE-t azonosítottak eddig a kifényesedés csúcsa előtt, a mostani viszont csak néhány nappal a felfedezése után kezdhetett el kifényesedni. A TESS az ASASSN-19bt-t négy hónapon keresztül félóránként örökítette meg, így nyomon tudták követni a jelenséget.
Holoien és kollégái a TESS mellett 2019 elején egyéb űreszközöket és földi távcsöveket is segítségül hívtak a megfigyeléshez. A TDE fényének csúcsát márciusban érte el. A kutatók bíznak benne, hogy az adatok kiértékelésével jobban megérthetik a jelenség természetét.
Az információk például felfedték, hogy az ASASSN-19bt-t magába foglaló galaxis a vártnál fiatalabb és több port tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy a TDE-k sokkal változatosabbak, mint eddig hitték.