Fekete lyuk lenne a kilencedik bolygó?
Egy új tanulmány szerint azt sem lehet kizárni, hogy a Naprendszer feltételezett kilencedik bolygója valójában egy apró fekete lyuk.
A Caltech szakértői 2015-ben vetették fel, hogy a Naprendszer peremén, a Kuiper-övben egy nagy tömegű objektum befolyásolhatja a helyi égitestek pályáját. A furcsán mozgó égitestek mind egy irányba mutatnak, az évek során pedig egyre több adatot találtak, amelyek igazolják: valami bujkál rendszerünk szélén. A kutatók az égitestre kilencedik bolygóként hivatkoznak.
Egy új tanulmány alapján ugyanakkor nem feltétlenül bolygóról van szó, az objektum egy ősi, az ősrobbanás során kialakult fekete lyuk is lehet – írja a Business Insider. Bár ilyen fekete lyukat egyelőre nem találtak, egyes szakértők szerint nagy arányban lehetnek jelen az univerzumban.
Az elképzelés azt jelenti, hogy érdemes bővíteni a keresés eszközeit. James Unwin, a Chicagói Illinois-i Egyetem munkatársa és a tanulmány társszerzője szerint nemcsak a látható fényben kell kutatni, hanem a gamma-sugárzást is érdemes elemezni, ez ugyanis egy fekete lyuk jelenlétére utalhat.
A feltételezett kilencedik bolygó tömege tízszerese a Földének, és 10-20 ezer év alatt kerülheti meg a Napot. Az eredeti elképzelés szerint az égitest egy gázóriás, amelyet a Jupiter és a Szaturnusz közelsége lökhetett kijjebb. Ha azonban egy ősi fekete lyukról van szó, az hasonló tömegű lehet, de mérete nagyjából egy bowlinggolyóval egyezhet meg.
Fontos kiemelni, hogy az új tanulmány elsődleges célja az, hogy kiszélesítse a csillagászok gondolkodását, amikor a feltételezett kilencedik bolygóról van szó. Az égitest ugyanis, ha létezik egyáltalán, nem feltétlenül bolygó, lehet egyéb, nehezen megfigyelhető objektum is.