A Hajabusza-2 űrszondának már csak a hazaút van hátra
A japán űrszonda a „rizsgolyónak” becézett Ryugu kisbolygó körül kering 2018 nyara óta, két alkalommal mintát is vett annak felszínéről, és leszállóegységeket is lebocsátott rá.
A szonda négy leszállóegységet vitt magával, ezzel az első olyan űrjármű lett, amely egy kisbolygó felszínén landolni tudott. A leszállóegységei közül az utolsó, a két részből álló Minerva-II2 szeptember 28-án, 20 km magasságból indulva lassú megközelítéssel 1 km magasságig ereszkedett, ahol a rover különvált a hordozóegységétől, és folytatta útját a Ryugu felszínére. A leszállásra október 8-án kerül sor, a mérési és megfigyelési adatok szerint, amelyeket a keringő Hajabusza-2 továbbít a JAXA japán űrügynökség irányító központjának, a rover további ereszkedése a tervek szerint halad.
A Hajabusza-2 az ereszkedő rovert kb. 8 km magasságból követi a keringésével, és folyamatosan méri annak helyzetét. Maga a rover egy apró, 15 x 16 centis nyolcszöghasáb alakú eszköz, és a 2018 szeptemberben sikeresen landolt elődjéhez hasonlóan kis ugrásokkal tud a felszínen haladni majd. Műszerei két kamera, gyorsulásmérő és hőmérő, a kamerák működését egy látható és egy ultraibolya tartományú LED világítása segíti majd. A kamerák feladata a Ryugu felszíne feletti apró porszemcsék észlelése lesz.
A leszállóegységet japán egyetemek közös munkával építették, és a fő feladata az, hogy a kis tömegű és kis gravitációjú égitest körüli navigációt teszteljék vele, illetve a mozgását, útját mérve a Ryugu gravitációját igyekeznek majd minél pontosabban meghatározni.
Az űrszonda legfontosabb feladata a mintavételezés volt, s ezt teljes siker koronázta, a mintákat a szonda megfelelő kapszulában tárolja a hazatérésig. A mostani mérések és a rover landolása igazából már csak hab lesz a tortán, függetlenül ennek sikerétől, a Hajabusza-2 hatalmas feladatot teljesített.
A szonda 2019 decemberében elindul vissza a Földre, és egy évvel később. 2020 decemberében repül majd el bolygónk közelében, e manőver során a begyűjtött mintát tartalmazó kapszulát a Föld légkörébe irányítja. A kapszula a légkörön áthaladva landol majd az első, egy kisbolygó felszínéről gyűjtött mintával.