Meglepő felfedezésre jutottak a Voyager szondák
A NASA csillagászai a Voyager űrszondák adatait vizsgálták, hogy jobban megismerhessék a Naprendszer határát.
A kutatók a Naprendszer peremén lévő részecskék viselkedését akarták felmérni a szondák segítségével – írja a ScienceAlert. Jamie Rankin, a Princeton Egyetem munkatársa szerint az elemzés során arra jutottak, hogy a régióban a vártnál jóval nagyobb a nyomás, úgy tűnik, eddig nem számoltak bizonyos faktorokkal. Lehetséges, hogy sok, korábban figyelmen kívül hagyott rész található rendszerünk határán, vagy a régió forróbb a véltnél.
Ahogy a Napból a plazma napszél formájában távozik, egy buborékot hoz létre. Ezt nevezik helioszférának. A csillagtól mintegy 14 milliárd kilométerre a napszél elgyengül, a részecskék pedig lelassulnak. A helioszféra peremén a részecskék sűrűsége és a mágneses erő is csökken. Ezt követően, a heliopauzában a Nap részecskéi már szép lassan elvesznek. A csillagközi űr és a Nap nyomása elvileg itt kiegyenlíti egymást, a szakértők legalábbis eddig így hitték.
A Voyager-1 immár a csillagközi térben halad, a Voyager-2 pedig nem sokkal van lemaradva, így adataik segítségével a kutatók példátlanul közelről tanulmányozhatják a régiót. Bár a helyi nyomás a földi érték töredéke, így is többszöröse az elvártnak.
A kutatók bíznak benne, hogy az adatok további elemzésével jobban megérthetik ezt a különleges környezetet.