Gépi tanulás segíti a sérült képek helyreállítását
A gépi tanulás módszerét elsősorban az ismeretlen vagy bizonytalan eredetű műalkotások alkotójának azonosításához, vagy a hamisítványok kiszűréséhez használják, azonban szerepet kaphat a restaurációs munkákban is.
A festmények, rajzok restaurálása során az eredeti állapot visszaállítása a cél, azonban nem egy esetben az idők során olyan módon változott meg az alkotás, amely rendkívüli kihívások elé állítja a restaurátort. Egy holland-kínai kutatópáros a gépi tanulás konvolúciós neurális hálózati módszerét igyekezett felhasználni e feladatra, mégpedig néhány megkopott Van Gogh tusrajz segítségével, számolt be róla a TechXplore .
A képek jelenleg olyan állapotban vannak, hogy azok bemutatásra vagy művészettörténeti vizsgálatokra alkalmatlanok, s pár évtized alatt teljesen tönkremehetnek a tus kifakulása és a színek megváltozása miatt. Van Gogh eredetileg kék, fekete és lila tust használt a rajzokhoz, mára sok rajzon ezek szinte egyöntetű világosbarnává váltak. A Delfti Műszaki Egyetem kutatója, Jan van der Lubbe és kollégái olyan módszert fejlesztettek ki, amely képes a meglévő nyomok alapján rekonstruálni, miként nézhetett ki egy-egy kép eredetileg. A munkájukról készült tanulmányt a Machine Visions and Applications szakfolyóirat közölte.
A gépi tanulás folyamatához a különböző állapotokat tükröző reprodukált rajzokat pixelenként mérte fel az algoritmus, majd a tanulást követően előállította a rajz eredeti képét. Az algoritmussal nem csak a múltba lehet visszapillantani, hanem azt is jelzi, hogy a jövőben miként változik tovább egy adott kép állapota. A kutatók a későbbi munkáikban szeretnék kibővíteni az adatokat az alkotásokon felhasznált különböző típusú és színű tus vagy tinta kémiai tulajdonságaival is, amely a vizuális adatokon túl plusz információt jelent, így a változásokról pontosabb képet kaphatunk.
Habár a kísérletekben kimondottan a Van Gogh rajzokon tanult és dolgozott az algoritmus, a módszer kiválóan alkalmazható más rajzok, vagy akár régi dokumentumok, kéziratok rekonstruálásához is. Van der Lubbe szerint olyan műveket is lehet a segítségével rekonstruálni majd, amelynek eredeti példánya nem maradt fenn, csak korabeli másolat, s ezekből az algoritmus a mostaniakhoz hasonlóan képes lesz előállítani az eredeti képet.