Óriási buborékokat hozott létre egy vulkán
Két évvel ezelőtt az alaszkai Aleut-szigeteknél különleges folyamatot figyeltek meg egy víz alatti vulkánnál.
Egy új kutatás szerint a tűzhányó aktivitása során hatalmas buborékok jöttek létre, némelyik akkora volt, mint a világ legnagyobb kupolája, a 310 méter széles Szingapúri Nemzeti Stadion – írja a Science Magazine.
A Bogoslof nevű vulkán kürtője 100 méterrel a víz alatt található, a korábbi kitörések nyomaként a felszínen egy gőzölgő lagúna alakult ki. A környéken elhaladó hajósok már a múltban is beszámoltak kisebb-nagyobb kitörésekről, az aktivitás során feltörő buborékokról viszont eddig keveset tudtak.
John Lyons, az Amerikai Földtani Intézet munkatársa kollégáival a közelmúltban a Bogoslofot vizsgálták alacsony frekvenciájú mikrofonok segítségével. Az eszközöket a tűzhányótól 59 kilométerre délre helyezték el.
A 9 hónapig tartó kutatás alatt a vulkán több mint 70-szer tört ki, az eseményeket hosszú morajok követték. A zajok megegyeztek azzal, ami a kitörés során kialakuló, kitáguló, majd összeomló buborékoktól elvárható.
A becslések alapján a Bogoslof buborékai között 440 méter szélesek is akadhattak. A buborékok akkor jöttek létre, amikor a láva találkozott a tengervízzel, majd lehűlt. A vízpárából, szén-dioxidból és kén-dioxidból álló hártyák a felszín felé haladva végül kihasadtak, és a gőz kitört.