A véltnél ősibbek a szívbetegségek
A szakértők közeli infravörös spektroszkópiával vizsgáltak négyezer éves múmiákat.
Az adatok alapján a múmiák artériáiban jelentős mennyiségű koleszterin halmozódott fel – írja a Live Science. Az eredmények azt sugallják, hogy a távoli múltban a véltnél gyakoribbak lehettek a szívbetegségek.
Korábbi elemzések során már kimutatták a szívrendellenességek késői stádiumát ősi maradványokban, a mostani kutatással viszont az érszűkület sokkal korábbi állapotát sikerült azonosítani. A szakértők öt dél-amerikai és egyiptomi holttestet tanulmányoztak. Mohammad Madjid, a Texasi Egyetem Egészségtudományi Központjának munkatársa 20 éve vizsgálja a szívbetegségek mintázatát különböző populációkban. Idővel a kutatóban megfogalmazódott a kérdés: vajon modern problémáról van szó vagy a rendellenességek jóval régebbiek?
Madjid és kollégái öt, az elmúlt 4000 év időszakából származó múmiát elemeztek. A legfiatalabb test egy 18, a legidősebb egy 60 éves embertől maradt fenn. Az eredmények a koleszterin felhalmozódására mutattak, ami a szívbetegség egy nagyon korai stádiuma lehet.
A koleszterin akkor tömörül az artériában, amikor a szervezet öngyógyító mechanizmusába hiba csúszik. A folyamatot napjainkban gyakran meg lehet figyelni, és immár igen ősi maradványokban is felfedezték.