Klimatikus átalakulások hozhatták el az Akkád Birodalom bukását

Egy új kutatás szerint a rendkívül hideg telek és az erős szelek is hozzájárulhattak a birodalom végéhez.

Mezopotámia első egyesített birodalma, az Akkád Birodalom időszámítás előtt 2300 körül született meg, majd mintegy két évszázaddal később összeomlott. A Hokkaidói Egyetem munkatársai által vezetett új kutatás alapján a szokatlanul erős északnyugati szelek és a hosszú, kemény telek is szerepet játszhattak a civilizáció bukásában – írja a Sci News.
A birodalom alapját a Tigris és Eufrátesz között zajló mezőgazdaság fejlődése jelentette. Az államot Subat-Enlil (ma: Tell Leilan) körül hozta létre Sarrukín, az állam terjeszkedése igen gyors volt, néhány évszázad után azonban felbomlott, településeit elhagyták. Az egykori birodalom területére utóbb új népesség költözött be.
Vatanabe Takaaki, a csapat vezetője szerint a korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy a hirtelen aszály és a belső mozgolódások idézték elő a civilizáció hanyatlását. Az új vizsgálatban a hőmérséklet és hidrológia változásait igyekeztek rekonstruálni.
A kutatók Omán északkeleti partvidékén gyűjtöttek be 3-4 ezer éves korallkövületeket, és ezeket elemezték. Az adatokat aztán modern korallmintákkal és meteorológiai információkkal vetették össze.
Az eredmények alapján a porviharok és a csapadék csökkenése egyaránt megnehezíthette a mezőgazdasági munkát, ez pedig belső feszültséget okozhatott. Úgy tűnik, a klimatikus átalakulások nagyban hozzájárultak az Akkád Birodalom végéhez, melyben az idegen népek támadása is szerepet játszott.