Miként képes a légy a plafonon landolni?

Aki próbált már a lakásba bejutott legyet elcsípni, az bizonyára jól tudja, mennyire végtelenül gyorsan reagálnak a kézmozdulatunkra. Szuperképességeik azonban nem merülnek ki ebben.

Egy új, indiai-amerikai kutatásban azt igyekeztek felderíteni, miként képes a légy „fejen állva” leszállni a plafonon, az eredményeket pedig a Science Advances folyóiratban tették közzé.
A legyek komoly műrepülő gyakorlatokat hajtanak végre, s ezek közt is kiemelkedik a gravitáció hatását ellensúlyozva landolás, ehhez pedig az érzékszervi jelek és a mozgás rendkívül összehangolt koordinációjára van szükség. A manőver-sorozat lépéseinek feltárásával robotjárművek mozgását tehetik majd sokszínűbbé, ezzel kibővítve az elvégezhető feladatok körét is.
A kutatócsoport több irányban elhelyezett kamerákkal nagysebességű videókat készített a laborban tenyésztett legyekről. A legyeknek egy számukra kialakított kis röpdében kellett manőverezni, s a sikeres és sikertelen landolások felvételeit elemezték ezt követően. Az egyébként igen gyorsan mozgó legyek többféle módszert is használtak a landoláskor, azonban mindegyik egy meghatározott mozdulatsorból állt. Először elfordultak repülés közben, majd kinyújtották legelső lábaikat, majd a felületet megérintve a testük állását úgy igazították, hogy végül minden lábuk elérje a plafont. A mozdulatsor hasonlít ahhoz, amit felreppenés közben (ha pl. megijesztik őket) mutatnak, csak fordított sorrendben játszódik le, s ehhez a légy az érzékszerveiből érkező információkat elképesztő sebességgel dolgozza fel. A sikertelen landolásokból az is kiderült, hogy ahhoz, hogy leszálljon egy plafonra, 5 századmásodperc alatt kell felmérnie a lehetőségeit, ha ebből az időből kicsúszik, nem képes landolni.
A kutatók szerint a légy csupán a kezdet, számos más rovar manővereit is tanulmányozni kell ahhoz, hogy a közös tulajdonságokra fény derüljön. Eztán lehet majd a felfedezett módszereket a robotika területén is hasznosítani.