Egy új sziget született, egy régi pedig elpusztult
Egy csendes-óceáni víz alatti tűzhányó hatására egy korábbi sziget teljesen eltűnt, igaz, egy új is kialakult.
A tongai szigetvilág egyik tenger alatti vulkánja legutóbbi aktivitásával semmisített meg egy szigetet, majd kicsit arrébb egy újabb, háromszor nagyobb földdarabot alakított ki – írja a The Guardian. Taaniela Kula, a Tongai Geológiai Szolgálat munkatársa szerint az új sziget 100 méter hosszú és 400 méter széles lehet, és elődjétől, az egykori Lateiki-szigettől mintegy 120 méterre nyugatra fekszik.
2019 októberében a közeli vulkán 18 napon át produkált kisebb-nagyobb kitöréseket. A régióban igen gyakran aktívak a tűzhányók, és a rengések sem számítanak ritkaságnak. Tonga a Csendes-óceán partjainál végigfutó Tűzgyűrű felett fekszik, ebben a térségben fordul elő a világ földmozgásainak közel 90 százaléka.
Az új földdarab Tonga északi, Ha’apai nevű szigetcsoportjában helyezkedik el, a Kao és a Late nevű szigetek között. Nem ez az első alkalom, amikor egy tűzhányó aktivitását követően figyelik meg egy sziget születését a régióban. 2014-ben például egy olyan földdarab emelkedett ki, amelyen mára a növények és madarak is megtelepedtek.
A bolygó más területein is előfordul hasonló jelenség. 2013-ban Pakisztán partjainál tűnt fel egy sziget egy pusztító földrengést követően, ezt végül a hullámok nyelték el.