Rekonstruálták a mágneses mező hátborzongató hangját

Mikor a Napból érkező töltött részecskék elérik a Föld mágneses mezejét, látványos hatást váltanak ki.

A Helsinki Egyetem munkatársai rekonstruálták azokat a zajokat, amelyeket a Föld mágneses tere hoz létre, amikor csillagunk töltött részecskéi nekiütköznek – írja a Futurism. A szakértők ehhez az Európai Űrügynökség Cluster missziójában részt vevő négy űreszköz adatait vizsgálták.
A Napból időnként nagy mennyiségű töltött részecske vagy plazma távozik. A napszél képes a Naprendszer számos égitestéhez, így a Földhöz is elérni. A mágneses mezőnek ütköző anyag megváltoztathatja a mező szerkezetét, kellően nagy energia esetén pedig technológiai zavarokat is előidézhet.
A kutatók azt tanulmányozták, hogy a napszél előrengése, azaz a mágneses térrel elsőként interakcióba lépő részecskék milyen hatást váltanak ki. Az eredmények azt mutatták, hogy a létrejövő mágneses hullámok sokkal komplexebbek, mint eddig hitték. A csapat később hangokká alakította a jelenséget.
Lucile Turc, a csapat tagja szerint a frekvenciában korábban is elvárták a változásokat, de a hullámok összetettségében nem. A szakértők bíznak benne, hogy adataik segíthetnek jobban megérteni a mágneses mező viselkedését.